تاثیر کریپتو در دراز مدت چه خواهد بود؟

چند سال پیش، اگر اصطلاح «ارز رمزنگاری» را برای من ذکر می‌کردید، نوعی ارز را تصور می‌کردم که شامل یک سیستم بانکی دنیای زیرزمینی می‌شود، با معامله‌گران کلاه‌دار پشت رایانه‌های سایه‌دار نشسته‌اند.

اکنون نه تنها در بخش های تجاری وب سایت های روزانه یا نشریات مالی، بلکه در صفحه اول آنها می خوانیم. بخش‌های کاملی از نشریات خبری به چیزهایی مانند بیت‌کوین اختصاص داده می‌شوند.

حوزه‌های قضایی در سرتاسر جهان به سرعت برای وضع قوانین و مقرراتی به کار می‌روند که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا عرضه اولیه سکه (ICO) یا صدور توکن را آسان‌تر کنند. آیا «ارز رمزنگاری» حتی اصطلاح درستی است؟ یا باید «ارز دیجیتال» باشد؟ “ارز مجازی”؟

بنابراین، سوالی که اکنون باید از خود بپرسیم: هر چه اسمش را بگذاریم، ارزهای دیجیتال انجام دهیم، واقعاً سزاوار این همه توجه است. آیا باید اینقدر اهمیت بدهیم؟ تاثیر کریپتو در دراز مدت چه خواهد بود؟

در اصل، کریپتوکارنسی است – زیرا پلتفرم های مبتنی بر بلاک چین به طور کامل غیرمتمرکز هستند. به عنوان یک بلاک چین مبتنی بر مالی، این بدان معناست که توسط هیچ بانک مرکزی یا مرجع پولی اداره نمی شود. این بیشتر توسط یک شبکه کامپیوتری جامعه همتا به همتا متشکل از ماشین‌های کاربران یا “گره‌ها” نگهداری می‌شود. اگر می دانید بیت تورنت چیست، همین اصل اعمال می شود.

با استفاده از بلاک چین، آن به طور موثر یک پایگاه داده دیجیتالی یک “دفتر عمومی توزیع شده” است که از طریق رمزنگاری اجرا می شود. ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین امن است زیرا به صورت دیجیتالی توسط فرآیندی به نام “ماینینگ” تایید شده است. ماینینگ فرآیندی است که در آن تمام اطلاعات وارد شده به بلاک چین بیت کوین با استفاده از یک کد دیجیتالی بسیار پیچیده که در شبکه تنظیم شده است به صورت ریاضی بررسی می شود. آن شبکه بلاک چین تمام ورودی های جدید در دفتر کل و همچنین هرگونه تغییر در آن را تأیید و تأیید می کند.

توجه داشته باشید که اگرچه اساساً ناشناس است، ریاضیات پشت آن آن را به یک دفتر کل معاملات عمومی جهانی تبدیل می کند، بنابراین هر تراکنش را می توان در نهایت از طریق رمزنگاری ردیابی کرد.

چرا اینقدر با اهمیت است؟

ابتدا، توجه داشته باشید که انواع مختلفی از ارزهای رمزنگاری شده وجود دارد، و برای اهداف این بخش، من به راحتی بر روی مواردی که به آنها اشاره شده و مورد استفاده قرار می گیرند تمرکز می کنم: بیت کوین (BTC) و اتر (ETH).

بیت کوین اولین بلاک چین مالی بود که توسط فردی (یا گروهی، کسی که می داند) به نام ساتوشی ناکاموتو در سال 2008 ایجاد شد. ارزش آن به طور تصاعدی به سطحی مضحک افزایش یافته است: ممکن است قطعاتی را دیده باشید که در اینترنت می چرخند، مانند: اگر در سال 2010 100 دلار بیت کوین آورده بودم، اکنون بیش از 100 میلیون دلار داشتم» یا در مورد اولین میلیاردرهای بیت کوین. تعداد فزاینده ای از خرده فروشان و فروشندگان اینترنتی شروع به پذیرش بیت کوین به عنوان روش پرداخت کرده اند.

بدون پرداختن به جزئیات زیاد، در حالی که اتریوم بسیار شبیه به بیت کوین است، استفاده از آن فراتر از جنبه مالی صرف مواردی مانند استخراج، به ارائه خدمات در بلاک چین خاص خود می رسد. اتریوم زبان‌های برنامه‌نویسی نرم‌افزاری داخلی را ارائه می‌کند که می‌توان از آنها برای نوشتن قراردادهای هوشمند استفاده کرد که می‌توانند برای اهداف بسیاری، از جمله انتقال و استخراج توکن دیجیتال قابل معامله خود، اتر (که حتی پیچیده‌تر از بیت‌کوین است) استفاده شوند. .

قبل از کریسمس 2017، فضای ارزهای رمزنگاری شده از طریق فرآیندی به نام “mooning” 1 طی شد. یعنی قیمت هاشون کاملا و کاملا مسخره بالا رفت. زمان کاملاً اشتباه برای خرید رمزارز بود. زیرا درست قبل از کریسمس، کل بازار کاملاً سقوط کرد و تقریباً 20٪ از کل بازار جهانی خود را از دست داد.

سپس به بالا پرید. و سپس در اواسط ژانویه، صرافی های کریپتو دوباره سقوط کردند، به عنوان مثال، قیمت ها در اتریوم تقریباً 25 درصد کاهش یافت.

بنابراین، سرفصل ها. تنظیم‌کننده‌ها اعلامیه‌های «مراقب خریدار» را صادر می‌کنند (مطمئناً لازم است، اما همچنین به این دلیل که بسیاری از تنظیم‌کننده‌های مرکزی با مفهوم تنظیم یک فناوری غیرمتمرکز مبارزه می‌کنند). سرمایه گذاری در عرضه اولیه سکه (ICO) و در ارزهای دیجیتال بسیار سوداگرانه است و اساساً می توانید تمام پول خود را از دست بدهید.

و شما واقعاً می توانید. البته، می‌توان گفت که سهامداران عمومی Lehman Brothers نیز چنین کردند، اما بی‌تردید مبادلات ارزهای دیجیتال به مراتب نوسان‌تر از بازارهای سهام هستند.

اما رمزارز مهم است و از بین نمی رود یا به 100 سال محدود نمی شود همانطور که دیگران ممکن است حدس بزنند: تراکنش ها سریع، دیجیتالی، امن و در سراسر جهان هستند که در اصل امکان نگهداری سوابق را بدون خطر سرقت داده ها فراهم می کند. کلاهبرداری در واقع به حداقل می رسد.

همچنین، به عنوان یک کنار، ارز دیجیتال مانند بیت کوین نباید باعث تورم شود. تعداد کل بیت‌کوین‌هایی که می‌توان استخراج کرد تقریباً به ۲۱ میلیون محدود می‌شود، بنابراین هیچ راهی وجود ندارد که کل مقدار پول نقد موجود در سیستم توسط هیچ بانک مرکزی افزایش یابد. بیت کوین به خودی خود، طبیعتاً کمیاب است. اگرچه می‌توان ادعا کرد که خود ارزهای دیجیتال بی‌نهایت هستند زیرا می‌توانند توسط هر کسی تولید شوند.

واقعا باید اهمیت داد؟

اکنون بسیاری از بانک‌های بزرگ یا برای همکاری با مشتریان رمزنگاری موجود (JPMorgan با Zcash) یا توسعه ارز دیجیتال خود (مانند بانک آمریکا) پول خرج می‌کنند.

هر زمان که از من می پرسند: «آیا باید به خرید هر ارز دیجیتالی مانند بیت کوین یا اتریوم فکر کنم؟»، من تمایل دارم به خطوط زیر پاسخ دهم [و توجه داشته باشید، من به هیچ وجه یک مشاور سرمایه گذاری نیستم و در موقعیتی نیستم که چیزی ارائه دهم. مشاوره سرمایه گذاری، بنابراین هیچ یک از اینها نباید در نظر گرفته شود]. اصولاً آیا پول اضافی دارید؟ آیا دوست دارید در یک سرمایه گذاری نسبتاً بی ثبات سوداگری کنید (و من از کلمه “منصفانه” استفاده می کنم که مؤدب است)؟ آیا تا به حال به لاس وگاس رفته اید؟ اگر چنین است، به کازینو کریپتو خوش آمدید.

همانطور که گفته شد، بازارهای ارزهای دیجیتال در حال حاضر در همه جا هستند. در حالی که چنین است، باید این را در نظر داشت: خارج از بیت کوین و اتریوم، تعدادی صادرکننده توکن و سکه دیجیتال با کیفیت بالا، با پشتیبانان و مدیریت عالی، با رویه های AML بسیار خوب، یک مدل تجاری عالی وجود دارد. و غیره.

با این حال، در واقع، تعداد زیادی ICO کاملاً وحشتناک نیز در حال وقوع هستند. از این رو، نیاز به تنظیم کننده “خریدار مراقب باشید” اعلام می کند. شما واقعاً باید قبل از سرمایه گذاری تحقیقات خود را انجام دهید.

از نظر اهمیت، یکی دیگر از موارد کلیدی که باید به آن توجه کرد این است که با گسترش بیشتر ارزهای رمزنگاری شده، این فناوری دفتر کل غیرمتمرکز، بلاک چین، است که رمزارز بر اساس آن است که شاهکار واقعی است.

بلاک چین فقط یک پلتفرم است و فناوری آن به آن ارزهای دیجیتال و توکن های دیجیتالی آنها اجازه می دهد تا در آن فعالیت کنند. اساساً، هر تراکنش قابل ثبت می‌تواند به استفاده از بلاک چین نگاه کند، خواه سوابق پزشکی، اطلاعات مهاجرت، گواهی تولد، سیاست‌های بیمه باشد – همه این داده‌ها را می‌توان روی یک بلاک چین ذخیره و تضمین کرد.

استفاده از قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم؛ پروتکل‌هایی که امکان اجرای خود قراردادها را پس از برآورده شدن شرایط خاص فراهم می‌کنند – در نهایت به خبر اصلی تبدیل خواهد شد.

واقعاً باید در نظر گرفت که کریپتو شکلی از ارز است که تقریباً تنها 10 سال است که وجود داشته است. این طلا نیست و فیات نیست. این یک فناوری کاملاً جدید است که قبلاً توانایی خود را در ایجاد اختلال اساسی در سیستم مالی جهانی نشان داده است. اما به هیچ وجه کامل نیست.

ارزهای رمزنگاری یا دیجیتالی یا مجازی یک تغییر پارادایم در نگاه ما به پول ایجاد کرده اند. روشی که ما به خرید احتمالی آن نگاه می کنیم. روشی که ما به مصرف بالقوه آن نگاه می کنیم. فقط در خرید آن دقت کنید.

 

 

بیشتر بخوانید
دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.