رمزارز دوج کوین چیست؟ آینده این ارز دیجیتال چگونه است؟

دوج کوین مخفف Dogecoin: DOGE یک ارز دیجیتال است که توسط مهندسان نرم‌افزار بیلی مارکوس و جکسون پالمر ایجاد شده است، که تصمیم گرفتند یک سیستم پرداخت را به عنوان یک «شوخی» ایجاد کنند و گمانه‌زنی‌های وحشیانه در آن زمان در ارزهای دیجیتال را به سخره گرفتند. این اولین “سکه میم” و به طور خاص، اولین “سکه سگ” در نظر گرفته می شود. با وجود ماهیت طنز آن، برخی آن را یک چشم انداز سرمایه گذاری مشروع می دانند. Dogecoin چهره سگ Shiba Inu را از میم “doge” به عنوان لوگو و نام خود نشان می دهد. در 6 دسامبر 2013 معرفی شد و به سرعت جامعه آنلاین خود را توسعه داد و در 5 می 2021 به ارزش بازار بیش از 85 میلیارد دلار رسید. این اسپانسر فعلی پیراهن باشگاه فوتبال واتفورد است.

Dogecoin.com این ارز را به عنوان “ارز اینترنتی سرگرم کننده و دوستانه” تبلیغ می کند و منشأ آن را به عنوان یک “شوخی” ذکر می کند. مهندسان نرم افزار، بیلی مارکوس و جکسون پالمر، این ارز دیجیتال طنزآمیز را به عنوان راهی برای مسخره کردن بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر که برنامه های بزرگی برای تصاحب جهان دارند، راه اندازی کردند. با کمک Reddit، این سایت به یک موفقیت فوری تبدیل شد. در عرض دو هفته، Dogecoin یک وبلاگ و انجمن اختصاصی ایجاد کرد و ارزش بازار آن به 8 میلیون دلار آمریکا رسید و زمانی به هفتمین ارز الکترونیکی بزرگ در جهان تبدیل شد. Dogecoin بر اساس الگوریتم Scrypt است و فرآیند تراکنش راحت تر از بیت کوین است. تایید Dogecoin تنها 1 دقیقه طول می کشد، در حالی که BTC 10 دقیقه طول می کشد.

تاریخچه  دوج کوین

 

Dogecoin که در ابتدا به عنوان یک “شوخی” شکل گرفت، توسط مهندس نرم افزار IBM بیلی مارکوس و مهندس نرم افزار Adobe جکسون پالمر ایجاد شد. آنها می خواستند یک ارز دیجیتال همتا به همتا بسازند که بتواند به جمعیتی گسترده تر از بیت کوین برسد. علاوه بر این، آنها می خواستند آن را از تاریخ بحث برانگیز سایر سکه ها دور کنند. Dogecoin به طور رسمی در 6 دسامبر 2013 راه اندازی شد و در 30 روز اول، بیش از یک میلیون بازدید کننده از Dogecoin.com وجود داشت.

پالمر با تحقق این ایده اعتبار دارد. در آن زمان او یکی از اعضای بخش بازاریابی Adobe Systems در سیدنی بود. پالمر دامنه Dogecoin.com را خریداری کرده بود و یک صفحه نمایش اسپلش اضافه کرده بود که لوگوی سکه و متن Comic Sans پراکنده را نشان می داد. مارکوس پس از دیدن سایت با پالمر تماس گرفت و تلاش هایی را برای توسعه ارز آغاز کرد. مارکوس پروتکل Dogecoin را بر اساس ارزهای رمزپایه موجود Luckycoin و Litecoin طراحی کرده بود که از فناوری رمزگذاری در الگوریتم اثبات کار خود استفاده می کنند. استفاده از scrypt به این معنی است که ماینرها نمی توانند از تجهیزات استخراج بیت کوین SHA-256 استفاده کنند و در عوض باید از دستگاه های اختصاصی FPGA و ASIC برای استخراج استفاده کنند که تولید آنها پیچیده تر است.

در 19 دسامبر 2013، ارزش Dogecoin در 72 ساعت تقریباً 300٪ افزایش یافت و از 0.00026 دلار آمریکا به 0.00095 دلار آمریکا با حجم میلیاردها Dogecoin در روز افزایش یافت. این رشد در زمانی رخ داد که بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر به دلیل تصمیم چین مبنی بر منع بانک های چینی از سرمایه گذاری در اقتصاد بیت کوین در حال چرخش بودند. سه روز بعد، Dogecoin اولین سقوط بزرگ خود را با افت 80 درصدی به دلیل این رویداد و به دلیل استفاده از استخرهای استخراج بزرگ که از مقدار کمی از قدرت محاسباتی مورد نیاز در آن زمان برای استخراج Dogecoin استفاده کردند، تجربه کرد.

در 25 دسامبر 2013، اولین سرقت بزرگ Dogecoin زمانی رخ داد که میلیون‌ها سکه طی یک هک در پلت فرم آنلاین کیف پول ارزهای دیجیتال Dogewallet به سرقت رفتند. هکر به سیستم فایل پلتفرم دسترسی پیدا کرد و صفحه ارسال/دریافت آن را تغییر داد تا تمام سکه‌ها را به یک آدرس ثابت ارسال کند. این حادثه هک توییت‌هایی را در مورد Dogecoin منتشر کرد، و آن را تبدیل به پرفروش‌ترین آلت‌کوین در توییتر در آن زمان کرد. اشاره به یک رویداد منفی برای کمک به کسانی که پس از نقض Dogewallet سرمایه خود را از دست دادند، جامعه Dogecoin ابتکاری به نام “SaveDogemas” را برای کمک به اهدای سکه به کسانی که آنها را دزدیده بودند آغاز کرد. تقریباً یک ماه بعد، پول کافی برای پوشش تمام سکه‌های دزدیده شده اهدا شد.

در ژانویه 2014، حجم معاملات Dogecoin برای مدت کوتاهی از بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده فراتر رفت. با این حال، ارزش بازار آن به طور قابل توجهی پشت سر بیت کوین باقی مانده است. در ابتدا، Dogecoin یک پاداش تصادفی را ارائه کرد که برای هر بلوک ماینینگ دریافت می‌شد. با این حال، در مارس 2014، این رفتار بعداً به یک پاداش بلوک ثابت به روز شد.

یک توکن مسی و نقره ای به نمایندگی از Dogecoin که در سال 2014 توسط ShibeMint ضرب شد. برخی از آنها با کلید خصوصی فروخته شد.

جکسون پالمر، یکی از بنیانگذاران، جامعه ارزهای دیجیتال را در سال 2015 ترک کرد و هیچ برنامه ای برای بازگشت ندارد، زیرا به این باور رسیده است که ارز دیجیتال، که در اصل به عنوان جایگزینی آزادیخواهانه برای پول در نظر گرفته شده است، اساساً استثمارگرانه است و برای غنی سازی حامیان اصلی خود ساخته شده است. بنیانگذار او، بیلی مارکوس، موافق بود که موضع پالمر به طور کلی معتبر است.

در طول حباب ارزهای دیجیتال 2017 تا اوایل سال 2018، Dogecoin به طور خلاصه در 7 ژانویه 2018 به اوج 0.017 دلار آمریکا / Ð1 رسید و ارزش کل بازار آن را نزدیک به 2 میلیارد دلار آمریکا قرار داد. در جولای 2020، قیمت Dogecoin به دنبال روند TikTok با هدف رسیدن Dogecoin به 1 دلار آمریکا افزایش یافت.

در ژانویه 2021، Dogecoin در 24 ساعت بیش از 800٪ افزایش یافت و به قیمت 0.07 دلار آمریکا رسید، در نتیجه توجه کاربران Reddit، تا حدی توسط ایلان ماسک و فشرده سازی کوتاه GameStop تشویق شد. در فوریه 2021، Dogecoin به دنبال تشویق توییتر ماسک، اسنوپ داگ و جین سیمونز به قیمت بالای 0.08 دلار آمریکا رسید. در مارس 2021، مارک کوبان، مالک دالاس ماوریکس اعلام کرد که تیم NBA او اجازه خرید بلیط و محصولات با Dogecoin را می دهد. در عرض دو روز، کوبان اعلام کرده بود که حق امتیاز او با انجام 20000 تراکنش، به برترین تاجر Dogecoin تبدیل شده است.

 

در آوریل 2021، Dogecoin و سایر ارزهای رمزپایه افزایش یافتند، که تا حدی به دلیل فهرست مستقیم برای صرافی ارزهای دیجیتال Coinbase در 14 آوریل تحریک شد، اگرچه این پلتفرم تجارت Dogecoin را فراهم نکرد. قیمت آن ابتدا در 14 آوریل به 0.10 دلار آمریکا رسید، قبل از اینکه در 16 آوریل به بالاترین سطح 0.45 دلار آمریکا (400 درصد در آن هفته) رسید، با حجم معاملاتی نزدیک به 70 میلیارد دلار در 24 ساعت گذشته. در آن زمان، ارزش بازار Dogecoin به 50 میلیارد دلار آمریکا نزدیک شد و آن را به پنجمین ارز دیجیتال با ارزش تبدیل کرد. ارزش آن از سال تا به امروز بیش از 7000 درصد افزایش یافته است. علاقه به Dogecoin منجر به قطع شدن سیستم ارزهای دیجیتال رابینهود در پلتفرم الکترونیکی معاملاتی در 15 آوریل شد که ناشی از “تقاضای بی سابقه” بود و باعث نگرانی کارشناسان در مورد نزدیک شدن به حباب سفته بازی در بازار ارزهای دیجیتال شد.

در 4 می 2021، ارزش Dogecoin برای اولین بار از مانع نمادین 0.50 دلار آمریکا فراتر رفت که بیش از 20000 درصد افزایش در یک سال بود.

در 8 می 2021، علیرغم اینکه احتمالاً به دلیل انتظارات افزایش علاقه به Dogecoin ناشی از حضور ایلان ماسک در Saturday Night Live، Dogecoin 34٪ از 0.711 دلار آمریکا در افتتاحیه نمایشگاه به زیر 0.470 دلار آمریکا 45 دقیقه بعد کاهش یافت. تا صبح روز بعد Dogecoin به پایین ترین سطح خود یعنی 0.401 دلار رسید، افت تجمعی 43.6٪ و ارزش خود را از دست داد 35 میلیارد دلار.

از جولای 2022، DOGE به زیر 0.07 دلار کاهش یافته است و ارزش بازار 8.9 میلیارد دلاری آن، آن را دهمین ارز دیجیتال بزرگ می کند.

در 9 مه 2021، SpaceX یک ماموریت اشتراک سواری به ماه را با بودجه کامل Dogecoin اعلام کرد و بدین ترتیب اولین ماموریت فضایی با بودجه یک ارز دیجیتال شد. ایلان ماسک این خبر را در توییتر تایید کرد. DOGE-1 یک محموله کوچک 40 کیلوگرمی در ماموریت IM-1 Intuitive Machines در سه ماهه اول 2022 خواهد بود.

در 14 آگوست 2021، بنیاد دوج کوین اعلام کرد که “بنیاد دوج کوین (در سال 2014) مجدداً تاسیس شد، با تمرکز مجدد بر حمایت از اکوسیستم، جامعه دوج کوین و ارتقای آینده بلاک چین دوج کوین.” این بنیاد با اضافه شدن مشاوران برجسته ای مانند ویتالیک بوترین (بنیانگذار و مخترع اتریوم) و جرد بیرچال (نماینده ایلان ماسک) به هیئت مدیره خود دوباره تقویت شد.

منبع: https://www.investopedia.com/terms/d/dogecoin.asp

بیشتر بخوانید
دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.