همه چیز از مرورگر وب 3 / Web3 Browser چگونه کار می کند؟

واقعیت مجازی – مرورگر وب۳ به کاربران امکان دسترسی به DApp، ترکیب ارز دیجیتال با گشت و گذار در وب با حفظ حریم خصوصی و امنیت بیشتر را ارائه میدهند. وب در سال ۱۹۸۹ توسط Tim Berners-Lee اختراع شد و وب۳ نشان دهنده تحولات و تغییراتی است که در این نسل از وب برای آن اتفاق افتاده است. این تحولات و تغییرات شامل استفاده از وب در زمینه های مختلف، استفاده از ابزار های هوش مصنوعی، اقتصاد دیجیتال و برنامه های غیر متمرکز نیز از جمله این تغییرات می باشند که در وب۳  قابل مشاهده و استفاده است. در ادامه این مقاله به بررسی کامل مرورگر وب۳ و موارد مربوط به آن میپردازیم.

مرورگر وب۳ چیست؟

مرورگر های وب۳ به کاربران خود اجازه تعامل با برنامه های غیر متمرکز ساخته شده بر اساس بلاکچین را میدهند، فناوری های وب۳ مانند دفتر کل توزیع شده، هوش مصنوعی، متاورس و انواع موارد دیگر با هدف ایجاد نسل بعدی اینترنت که برای همه قابل دسترسی است ایجاد شده اند.

مرورگر وب۳ دارای ویژگی های کلیدی هستند که باعث منحصر به فرد شدن آن شده است، اکوسیستم آن تغییر ناپذیر است یعنی شما محصول را همانطوری که فرد سازنده قصد داشته ارائه دهد و بدون تغییر دانلود خواهید کرد، امنیت در این مرورگرها بیشتر بود و شفافیت را مشاهده خواهید کرد، سرعت مرور بسیار سریع تر خواهد بود و علاوه بر این موارد ناشناس هستید و کاربری شما به صورت محرمانه است. با این مرورگر ها شما میتوانید جستجوی دقیق تری را تجربه کنید و محتوای بهتری را دریافت کنید، همچنین کنترل کامل تری بر روی محتوا به دلیل غیر متمرکز بودن خواهید داشت. همچنین اقتصاد دیجیتال و روش های کسب درآمد مرتبط با آن را در دسترس خواهید داشت.

مرورگر وب3 1

 

با استفاده از این مرورگرها میتوانید به طیف وسیعی از ابزار های اقتصاد دیجیتال و DApp ها دسترسی داشته باشید. این مرورگر ها با استفاده از رمز نگاری و بلاکچین های عمومی کنترل را در اختیار کاربران قرار میدهند و موسسات متمرکز را از بین میبرند، علاوه بر آن، کاربران در ازای تعامل با محتوا یا مشاهده تبلیغات انتخاب شده در پلتفرم های غیر متمرکز و مرور گر های وب۳ پاداش مالی دریافت خواهند کرد.

به طور کلی مرور گرهای وب۳ برنامه های غیر متمرکزی هستند که به کاربران اجازه مالکیت داده های خود را میدهند و امکان درآمد زایی نیز در آنها وجود خواهد داشت. برای مثال مرورگر هایی مانند کروم یا فایر فاکس یک مرورگر وب ۲ هستند ولی کیف پول متا مسک دارای مرورگر وب۳ است که امکان دسترسی به DApps و طیف وسیعی از موارد دیگر را میدهد.

کیف پول های وب۳ را میتوان نوعی مرورگر وب۳ برای اتصال به DApps و اقتصاد دیجیتال دانست و اتصال به این امکانات بدون واسطه انجام میشود و در حین انجام امورات، مالکیت کامل دارایی خود را حفط میکنید و نیازی به KYC یا AML برای ورود به اقتصاد وب۳ نخواهد بود. امکان مدیریت و ذخیره دارایی های دیجیتال با کیف پول های وب۳ به طور مؤثر و کاربردی تر انجام میشود.

بهترین مرورگر های وب۳

در این بین بسیاری از شرکت ها مرورگر های وب۳ خود را برای حفظ حریم خصوصی بیشتر و تمرکز زدایی راه‌اندازی کرده اند، این مرورگر های امکان تعامل با DApp ها را دارند و نیاز به هیچگونه احراز هویتی در آنها نیست که از این نظر مورد توجه بسیاری از کاربران قرار خواهد گرفت. در ادامه به معرفی چندین مرورگر وب۳ برتر میپردازیم.

مرورگر وب3 2

مرورگر Opera

یک تجربه خوب در وب۳ را میتوانید با این مرورگر وب۳ تجربه کنید که شامل مرور امن و خصوصی، حفاظت از فیشینگ، کلیپ برد امن و انتخاب کیف پول را در اختیار شما میگذارد، امکان بلاک تبلیغات مزاحم وجود دارد و شما میتوانید انتخاب کنید چه نوع تبلیغاتی را مشاهده کنید.

این مرور گر دارای یک کیف پول داخلی است که میتوانید برای نگهداری و مدیریت ارز های دیجیتال از آن استفاده کنید، کاربران با استفاده از این مرورگر میتوانند به سرعت به شبکه های اجتماعی از جمله واتس اپ، تلگرام، توییتر و دیسکورد در اپرا کریپتو دسترسی داشته باشند. اپرا از نام های بزرگ در مروگر ها میباشد که در زمینه وب۳ نیز پیشرو است.

مرورگر وب3 3

مرورگر Puma

مرورگر پوما توسط یک توسعه دهنده اوکراینی کانادایی در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد، یک اکوسیستم درآمد زایی به نام Coil در آن وجود دارد که بدون واسطه می توانید از تولید محتوا کسب درآمد کنید، با پرداخت مبلغ مشخصی در ماه می توانید اشتراک برای  بازدید محتوا تهیه کنید و همچنین میتوانید از طریق تولید محتوا درآمد زایی کنید.

در عین حال حریم خصوصی و امنیت بیتشری را نسبت به مرورگر های وب۲ با این مرورگر تجربه خواهید کرد، امکان بلاک کردن تبلیغات به طور کامل وجود دارد و دسترسی به DApp ها با یک رابط کاربری مناسب انجام می شود.

مرورگر وب3 4

مرورگر Brave

یک مرورگر وب۳ متن باز است که مهم ترین مسئله یعنی حفظ حریم خصوصی و امنیت را برای کاربران شفراهم میکند، این مرورگر وب۳ رایگان بوده و تبلیغات مراحم و نامناسب راب لاک میکند و تجربه یک جستجوی راحت را برای شما فراهم می کند. همچنین دارای کیف پول ارز دیجیتال خود است، امکان کسب درآمد از طریق مشاهده تبلیغات و فعالیت در این مرورگر وجود دارد و درآمد شما با توکن BAT پرداخت خواهد شد. کاربر در این مرورگر هر وقت که بخواهد تبلیغات مشاهده میکند و هر زمان که بخواهد امکان توقف این قابلیت وجود دارد.

به تازگی یک گالری برای نگهداری و مدیریت آثار NFT در آن ایجاد شده است که برای طرفداران NFT بسیار جذاب خواهد بود، امکان ذخیره‌سازی غیر متمرکز قایل داخلی امکان‌پذیر خواهد بود و Brave با توزیع ذخیره‌سازی فایل در تمام شبکه امکان این کار را انجام می دهد.

مرورگر وب3 5

مرورگر Beaker

بیکر از دیگر مرورگر های وب۳ است که به کاربران امکان راه‌اندازی وبسایت خودشان را می دهد و مستقیما میتوانند محتوای آنلاین را از طریق این مرورگر مدیریت کنند. همچنین این مرورگر طیف وسیعی از ابزار ها و رابط های  برنامه نویسی را در خود قرار داده است. جستجو در وبسایت ها به صورت ناشناس انجام خواهد شد و فضایی امن و خصوصی برای شما به ارمغان می آورد.

مرورگر وب3 6

مرورگر Osiris

از دیگر مرورگر های محبوب وب۳ می باشد که رابط کاربری جذاب و کاربردی دارد، متا ولت کیف پول پیش فرض این مرورگر است در آن ادغام شده، تبلیغات به صورت پیش فرص در این مرورگر بلاک شده است و امکان یک جستجوی امن و راحت که به صورت ناشناس است برای شما وجود دارد. در قسمت Osiris Armor میتوانید تبلیغات بلاک شده و موارد مربوط به آن را مشاهده کنید همچنین با این مرورگر شما غیرقابل ردیابی خواهید بود و به DApps ها دسترسی خواهید داشت.

مرورگر وب3 7

 

مرور گر های وب۳ داده های جهانی را به گونه ای ترتیب و مدیریت میکنند که موتور های جستجوی گوگل امکان انجام آن را ندارند همچنین امکان کسب درآمد به روش های بهتر را برای کاربران فراهم می کنند و امکان مدیریت دارایی های در این مرورگرها به صورت مستقیم و بدون واسطه وجود دارد، علاوه بر تمامی این کاربرد ها و امکاناتی که در بالا به آن اشاره کردیم.

هنوز امکانات و قابلیت های وب۳ ناشناخته است و میتواند کاربرد های بیشتری برای کاربران فراهم کند. میتوان گفت که قابلیت هایی که در مرورگر های وب۳ در حال حاضر مشاهده میکنیم نوک کوه یخ است و آینده آن بسیار گسترده خواهد بود. در بالا به بررسی مرور گر وب۳ پرداختیم، امیدواریم با مقاله بالا، ابهامات و سوالاتی که در این زمینه برای شما ایجاد شده بود برطرف شده باشد.

بیشتر بخوانید
دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.