تقویم نجومی دی ماه 1401 همراه با روزهای قمر در عقرب دی 1401

در این مطلب از واقعیت مجازی تقویم نجومی دی ماه 1401 همراه با تاریخ دقیق روزهای قمر در عقرب در دی ماه سال ۱۴۰۱ و تقویم ایام سعد و نحس دی ماه 1401 آمده است . در اصل قمر در عقرب یک پدیده نجومی است که بر طبق باورهای دینی باید از کارهای مهم و اساسی از جمله ازدواج، بنای خانه، مسافرت و… پرهیز کرد یا در صورت انجام باید صدقه پرداخت کرد.

پدیده قمر در عقرب با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست (البته اگر با صور فلکی و بروج آشنا باشید، در زمان شب از طریق فاصله میان ماه و صورت عقرب می‌توانید زمان قمر در عقرب را متوجه شوید) و مقصود از قمر در عقرب هم این است که در یک ماه قمری، کره ماه یک دور کامل به دور آن می گردد و طبعاً در هر ماه قمری یک بار از برج عقرب عبور می‌کند.

در زیر روزهای قمر در عقرب دی سال ۱۴۰۱ از نظرتان می گذرد:

روز یک‌شنبه ۲۵ دی‌ ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۶ بعد از ظهر قمر داخل عقرب می‌شود و روز سه‌شنبه ۲۷ دی‌ ماه ۱۴۰۱ ساعت ۲۱ شب قمر از عقرب خارج می‌شود.

روز اول ماه‌ جمادی‌الثانی در سال ۱۴۰۱

ماه جمادی‌الثانی سال ۱۴۴۴: ساعت ۱۳ و ۴۶ دقیقه جمعه ۲ دی‌ماه ۱۴۰۱

تقویم نجومی دی سال ۱۴۰۱

روز پنج‌شنبه ۸ دی‌ماه امور خیریه، نیک است.

روز شنبه ۱۰ دی‌ماه آغاز شرکت و تجارت، نیک است.

روز یک‌شنبه ۱۱ دی‌ماه عقد و نکاح، نیک است.

روز چهارشنبه ۱۴ دی‌ماه نقل مکان، نیک است.

روز یک‌شنبه ۱۸ دی‌ماه عقد و نکاح، نیک است.

روز دوشنبه ۱۹ دی‌ماه امور کشاورزی، نیک است.

روز سه‌شنبه ۲۰ دی‌ماه امور اقتصادی، نیک است.

روز پنج‌شنبه ۲۲ دی‌ماه عقد و نکاح، نیک است.

روز شنبه ۲۴ دی‌ماه عقد و نکاح، نیک است.

روز چهارشنبه ۲۸ دی‌ماه امور خیریه، نیک است.

روز پنج‌شنبه ۲۹ دی‌ماه عقد و نکاح، نیک است.

 

وضعیت کلی ماه، خورشید و سیاره‌ها

ماه

ماه قمری و خورشیدی در یک سوم پایانی پاییز تا حد زیادی با هم هم‌خوانی دارند. در ابتدای آذر، ماه ربیع الثانی فازهای نهایی خود را سپری می‌کند و بدین ترتیب شرایط رصدی خودش دشوار است اما در نبود نور مزاحم آن، شرایط مناسبی برای تماشای آسمان شب فراهم می‌شود.

سپس هلال ماه نو شکل می‌گیرد که به آسانی با چشم غیرمسلح دیده می‌شود و یک فرصت مطلوب را برای شکار هلال رقم می‌زند. رفته رفته فرصت تماشای شامگاهی ماه بیشتر می‌شود تا جایی که در پایان آذر، این زمان به کل شب تعمیم پیدا می‌کند.

قمر زمین در آذر ماه همچنین هم‌نشینی تماشایی با زحل، مشتری و مریخ خواهد داشت و علاوه بر این با خوشه‌های ستاره‌ای معروف آسمان هم دیدار خواهد کرد.

خورشید

هرچند نام آذر از گذشته‌های دور با صورت فلکی «کمان» (Sagittarius) گره خورده است اما با توجه به تغییر محور چرخش زمین در طول هزاران سال، امروزه ستاره‌ی سوزان منظومه‌ی شمسی در آذر ماه صورت فلکی «عقرب» (Scorpius) را می‌پیماید.

با قرار داشتن در فصل پاییز، همچنان طول روز رو به کاهش است و از حدود ۱۰ ساعت و ۷ دقیقه در ابتدای ماه به حدود ۹ ساعت و ۴۴ دقیقه در پایان آن می‌رسد.

با رفتن به سمت پایان ماه طلوع و غروب خورشید هم دیرتر روی می‌دهد تا جایی که به ترتیب از ساعت ۰۶:۴۶ و ۱۶:۵۳ به افق تهران، به ساعت ۰۷:۱۰ و ۱۶:۵۴ منتهی می‌شود.

عطارد

در آذر موقعیت مناسبی برای رصد کوچک‌ترین سیاره‌ی منظومه‌ی شمسی فراهم می‌شود. اگرچه در ابتدای ماه با توجه به نزدیکی به خورشید امکان رصد آن فراهم نیست اما از میانه‌ی آذر، می‌توان دقایقی پیش از غروب خورشید به تماشای آن پرداخت.

این روند تا جایی پیش می‌رود که در پایان ماه، سیاره‌ی تیر به بیشترین کشیدگی شرقی می‌رسد و می‌توان از ساعتی پیش از غروب تا ساعتی پس از آن، سیاره‌ی گریزپای منظومه‌ی شمسی را رصد کرد.

ناهید

در ابتدای آذر، سیاره‌ی زهره هم وضعیتی مشابه عطارد دارد و با توجه به نزدیکی به خورشید قابل مشاهده نیست. در میانه‌ی ماه اما رفته رفته وضعیت رصدی آن بهتر می‌شود و در فاصله‌ی کمی پیش از غروب خورشید می‌توان آن را در آسمان جنوب غربی مشاهده کرد.

در روزهای بعد هم این سیاره همچنان عصرگاهی است و تا پایان ماه فرصت بیشتری برای تماشای آن ایجاد می‌شود. ناهید به خوبی بین عطارد و خورشید می‌درخشد اما باز هم نسبت به عطارد فرصت کمتری برای رصد آن هست.

مریخ

سیاره‌ی سرخ منظومه‌ی شمسی به خوبی میهمان آسمان آتشین آذر است. در ابتدای ماه کمی پس از غروب خورشید از آسمان بین شرق و شمال شرقی سر برمی‌آورد و تمام طول شب را در آسمان خواهد بود.

با حرکت به سمت پایان ماه طلوع و غروب مریخ زودتر صورت می‌گیرد اما باز هم فرصت بسیار مناسبی برای تماشای آن در آسمان شامگاهی و صبحگاهی وجود خواهد داشت.

اما شاید اوج رویدادهای سیاره‌ی بهرام در ماه آذر را بتوان ملاقات آن با ماه کامل دانست که ۱۷ آذر (۸ دسامبر) صورت می‌گیرد و اندکی پس از غروب خورشید می‌توان عکس‌هایی تماشایی از آن‌ها در افق شمال غربی ثبت کرد.

مشتری

غول گازی منظومه‌ی شمسی در آسمان آذر ماه، شامگاهی خواهد بود. این سیاره در ظهر از افق شرقی سر برمی‌آورد اما با توجه به روشنایی خورشید امکان مشاهده‌ی آن نیست. با رفتن به سمت غروب خورشید اما می‌توان درخشش آن را در بخش جنوب شرقی آسمان دید.

با گذشت روزهای آذر، کم‌کم فرصت رصد این غول درخشان هم کمتر می‌شود و طلوع و غروب آن زودتر خواهد بود. با این وجود باز هم می‌توان از لحظاتی پیش از غروب خورشید تا بامداد روز بعد به نظاره‌ی آن نشست.

رصد مشتری در یک کمپ شبانه همراه با روشن کردن اسپیکر و گوش دادن به موسیقی اختصاصی ونجلیس برای این سیاره، شما را غرق در تجربه‌ای فراسوی جهان مادی می‌کند که قطعا به تجربه کردن می‌ارزد.

زحل

ارباب حلقه‌ها هم قرار است در آذر جذابیت‌های زیادی را به نمایش بگذارد. این سیاره هم شامگاهی است و ساعتی پیش از غروب خورشید تا چند ساعت پس از آن، می‌توان زحل را در آسمان جنوب غربی مشاهده کرد که پیش از مشتری طلوع و غروب می‌کند.

به همین ترتیب هر چه به پایان ماه نزدیک می‌شویم، طلوع و غروب آن هم زودتر روی خواهد داد و فرصت کمتری برای رصد آن وجود خواهد داشت.

اما رویدادی که نباید از دست داد، مقارنه‌ی زحل با ماه است که در روزهای ۷ و ۸ آذر، مناظری تماشایی خلق می‌کند. با استفاده از یک تلسکوپ حتی می‌توان قمرهای معروف آن مانند تایتان را هم نظاره کرد.

اورانوس

شرایط رصدی اورانوس در ماه آذر بسیار مناسب است و این غول یخی منظومه‌ی شمسی را به‌خوبی می‌توان حتی با استفاده از یک دوربین دو چشمی در آسمان شامگاهی مشاهده کرد.

برای رصد آن کافی است پس از تاریک شدن هوا، زیر آسمان دراز بکشید و مستقیم با دوربین دو چشمی منطقه‌ی میانی سه صورت فلکی حمل، ثور و قیطس را در جست‌وجوی این سیاره‌ی آبی دوردست بگردید.

وضعیت رصدی اورانوس تا پایان ماه تقریبا به همین صورت باقی می‌ماند و از غروب خورشید تا سپیده‌دم می‌توان آن را با استفاده از ابزار رصدی تماشا کرد.

نپتون

در ماه آذر، دورترین سیاره‌ی منظومه‌ی شمسی هم شرایط رصدی قابل قبولی دارد و شامگاهی است. این سیاره در این ماه هم‌نشین مشتری است و با ابزار اپتیکی مانند دوربین دوچشمی، می‌توان آن را در کنار سیاره‌ی درخشان مشتری یافت.

مکانیک سماوی طوری چیدمان را ترتیب داده است که نپتون از ساعتی پس از غروب خورشید تا ساعت ابتدایی بامداد روز بعد در آسمان بین غرب و جنوب غربی قابل مشاهده باشد. با رفتن به سمت پایان ماه اما این فرصت رصدی کمتر می‌شود تا جایی که نپتون در ساعت ۲۳:۲۵ غروب خواهد کرد.

شایعات بی اساس نجومی در سال ۱۴۰۱

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران یادآور شد: در برخی سال‌ها خبرهایی از قبل و یا در طول سال باعث نگرانی افکار عمومی شده و یا وعده‌های غلط به مردم داده شده که لازم است مراکز علمی و فرهنگی کشور با ارائه اطلاعات صحیح از تشویش اذهان عمومی جلوگیری کنند و اخبار علمی صحیح را به اطلاع عموم برسانند.

وی با بیان اینکه متاسفانه انتشار این گونه اخبار معمولا با یک پیش‌فرض صحیح و چه بسا به ظاهر علمی باعث باور پذیرتر شدن آنها شده است، اظهار کرد: انتشار گسترده این اخبار پربیننده در فضای مجازی و به‌ویژه در برخی از رسانه‌های خبری به اعتبارسازی این گونه اخبار دامن می‌زند!

عتیقی برخورد سیارکی با زمین، شنیدن صداهای عجیب در آسمان کشور، مشاهده اجرام پرنده ناشناخته که بعضا مشاهده سیاره ناهید با این عنوان به اشتباه گزارش می‌شود، پایان عمر جهان و مواردی از این قبیل را از جمله این شایعات بی اساس دانست که به ناسا و نهادهای نجومی معتبر دنیا استناد می‌شود، گفت: این در حالی است که در صفحه رسمی این نهادها،‌ خبری از این گونه اخبار نیست. یکی از این خبرها که چند سال قبل در برخی از رسانه‌ها منتشر شد، درباره پیش بینی برخورد دو ستاره در سال ۱۴۰۱ بوده است!

وی با بیان اینکه در سال آینده شاهد چنین اتفاقی نیستیم، افزود: در حقیقت جرمی در محدوده صورت فلکی “ماکیان” (دجاجه) قرار گرفته که ۱۵ سال قبل شناسایی شد. این جرم آسمانی یک ستاره دوگانه است که در پایان عمر خود به سر می‌برد و این دو ستاره بسیار به یکدیگر نزدیک هستند و در فاصله ۱۹۴۰ سال نوری از ما قرار دارند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اضافه کرد: تا این بخش از خبر مطالب علمی و صحیح است، ولی در ادامه آنچه که غیر علمی است، این نکته است که گفته شده این اجرام در سال ۱۴۰۱ با هم برخورد خواهند کرد و یک نواختر با رنگ قرمز درخشان ایجاد خواهند کرد! و این در حالی است که چنین برخوردی در سال ۱۴۰۱ رخ نخواهد داد و از سال‌های قبل نیز چنین پیش بینی‌هایی تکذیب شده است.

بیشتر بخوانید
دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.