ان اف تی (NFT) چیست؟

آیا در رابطه با NFT سوال دارید و نمی‌دانید ان اف تی (NFT) چیست ؟ پس با فیگار همراه باشید تا به پاسخ سوال توکن غیر قابل معاوضه چیست برسیم.

امروزه شاهد اخباری عجیب از فروش آثاری با قیمت‌هایی میلیون دلاری به شکل NFT هستیم. هر روز این اخبار بیشتر و بیشتر می‌شوند و شاید تاکنون از خود پرسیده باشید،‌ ان اف تی چیست ؟ NFT مخفف Non-fungible token به معنی توکن غیر قابل معاوضه و یا توکن غیرمثلی است؛ اما سوال اصلی، این است که توکن غیر مثلی و یا توکن غیر قابل معاوضه چیست ؟

شما می‌توانید فهرست مطالبی که در نوشتار ان اف تی (NFT) چیست ؟ خواهید خواند را در یک نگاه در لیست زیر مشاهده کنید:

ان اف تی (NFT) چیست, nft چیست در کریپت, هنر nft چیست

NFTها در به وجود آمدن بخش‌های عظیمی از دنیای دیجیتال نقش داشته‌اند. یکی از مهم‌ترین پایه‌های متاورس امروزی،‌NFT بوده است. شما می‌توانید پاسخ متاورس چیست را در فیگار مشاهده کنید؛ اما برای درک بهتر این مسئه، پیشنهاد می‌شود تا در ابتدا با سوال توکن غیرمثلی چیست کار خود را آغاز کنید.

توکن nft چیست ؟

ان اف تی (NFT) چیست

شاید بهتر باشد تا در ابتدا، به طور کلی به سوال NFT چیست پاسخ دهیم. NFTها نوعی توکن هستند که غیرقابل معاوضه می‌باشند؛ به این معنی که هیچ توکنی از NFT ارزشی برابر با توکنی دیگر را ندارد. می‌توانیم ارزهای دیجیتال را برای فهم بهتر این موضوع مثال بزنیم؛ اگر شما یک بیت کوین داشته باشید، می‌توانید آن‌ را با یک بیت کوین دیگر معاوضه کنید. بدین شکل، به نظر می‌آید که شما بیت کوین خود را تعویض کرده‌اید، پس توکن‌های بیت کوین قابل تعویض‌اند. اما NFTها غیر قابل تعویض هستند.

این مسئله، با مثالی از جهان غیر دیجیتال بسیار واضح‌تر خواهد بود؛ در مثال بالا، بیت کوین همانند یک اسکناس است. تصور کنید که اسکناسی ده هزار تومانی در دست دارید. اکنون شما می‌توانید این اسکناس را به شخص دیگری داده و در عوض دو اسکناس پنج هزار تومانی از او بگیرید.

اکنون شما به سادگی اسکناس خود را تعویض کرده‌اید؛ اما اگر یک تابلوی نقاشی و یا هر آثار هنری دیگری را در دست داشته باشید،‌ آیا انجام چنین کاری ممکن است؟ شما نمی‌توانید یک تابلو نقاشی را به کسی داده و در قبال آن چیزی بگیرید که می‌تواند همانند همان تابلو باشد. تنها چیزی که می‌توانید از او بگیرید،‌ مبلغی پول،‌ به صورت توافقی است تا ارزش تابلو را جبران کنید.

NFTها نیز چنین توکن‌هایی هستند. برای مثال شخصی یک طراحی دیجیتال را به توکن NFT تبدیل کرده و می‌تواند آن را به فروش بگذارد. این‌گونه، هیچ توکن دیگری وجود ندارد که بتواند اعتباری مشابه با NFT ذکر شده را داشته باشد. شاید تا کنون به سوال اولیه توکن nft چیست رسیده باشید، اما در ادامه قصد داریم تا این موضوع را کامل‌تر و واضح‌تر بررسی و شرح دهیم.

به چه چیزهایی NFT گفته می‌شود؟

ان اف تی (NFT) چیست
ان اف تی (NFT) چیست, توکن غیرمثلی چیست, هنر nft چیست

اگر برای شما سوال است که دقیقا به چه چیزهایی NFT گفته می‌شود، باید گفت تقریبا همه چیز! بخش زیادی از NFTها مربوط به طراحی‌های دیجیتال می‌شود؛ اما تقریباً هر اثری می‌تواند تبدیل به NFT شود. از موسیقی گرفته تا عکس‌های سلفی که از صورتتان گرفته‌اید. شما می‌توانید هرچیزی را به NFT تبدیل کرده و صاحب آن شوید و یا حتی آن را به فروش برسانید.

 

آیا با خرید NFT صاحب آن خواهید شد؟

ان اف تی (NFT) چیست
ان اف تی (NFT) چیست, بازی های ان اف تی

به طور همزمان بله و خیر. اکنون شما می‌دانید که ان اف تی چیست اما سوالات در رابطه با خرید ان اف تی کمی متفاوت است. هنگامی شما یک NFT را خریده و یا ایجاد کنید، صاحت آن خواهید شد؛ اما مسئله‌ این است که هر شخص دیگری نیز می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد!

شاید بهتر باشد تا باری دیگر مثالی از جهان واقعی به کار گیریم. کافی است تا در اینترنت،‌ واژه “مونالیزا” را جستجو کنید. خیلی زود تعداد بیشماری از تصویرهای کپی برداری شده و با کیفیتی بسیار بالا از نقاشی مشهور داوینچی به همین نام، دلی مقابل چشمانتان قرار می‌گیرند. همچنین شما می‌توانید به فروشگاه رفته و نسخه فیزیکی کپی‌های برابر اصل نقاشی مونالیزا را مشاهده نمایید؛ اما آیا آن‌ها با نقاشی اصلی تفاوتی ندارند؟

هنگامی که شما یک NFT را می‌خرید، صاحب آن خواهید شد. این NFT به نام شما ذخیره شده و تنها در کیف پول دیجیتال (بهترین کیف پول های ارز دیجیتال) شما قرار می‌گیرد؛ اما با این حال تمامی مردم جهان مجاز هستند تا نسخه‌ای از این NFT را کپی کرده و برای خود نگه‌دارند. بدین شکل،‌ شما صاحت اثری خواهید بود که تمامی دنیا می‌توانند آن را مشاهده و داشته باشند. تنها تفاوتی که میان شما و دیگران وجود دارد، آن است که شما رسماً و کتباً مالک آن هستید.

 

چرا به NFT نیاز داریم؟

ان اف تی (NFT) چیست

اکنون، پاسخ توکن nft چیست را می‌دانید، اما شاید حتی پیش از پیش گیج شده باشید. احتمالاً اکنون این سوال را در ذهن خود دارید که چطور همچین چیزی منطقی است و چرا کسی باید برای اثری که می‌تواند به سادگی آن را در اینترنت مشاهده کند مبلغی بسیار بالا پرداخت کند؟

بیشتر بخوانید
دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.