راهنمای خرید و استفاده از بلیط های ان اف تی

با افزایش محبوبیت ان اف تی ها یا همان توکن های غیر قابل معاوضه در دنیای بلاک چین، هنرمندان زیادی آثار هنری خود را در قالب ان اف تی ها ایجاد کردند و از این طریق موفق به کسب درآمد شدند. با این حال nft تنها در زمینه هنری فعالیت نمی کند و چیزهای زیادی را می توان به ان اف تی ها تبدیل کرد. یکی از مواردی که از کاربرد ان اف تی ها در خود استفاده می کند، حوزه فروش بلیط است. این توکن ها به فرایند فروش بلیط کمک خواهند کرد و در انجام راحت تر و سریع تر آن موثر خواهند بود. در این مقاله قصد داریم در مورد بلیط nft صحبت کرده و با روش های خرید و فروش این بلیط و مزایا و کاربرد آن بیشتر آشنا شویم. پس تا پایان با وب سایت تخصصی nft همراه باشید.

بلیط nft چیست؟

بلیط nft چیست؟

در ابتدای این مقاله لازم به معرفی بلیط nft پرداخته و این سوال را پاسخ دهیم که بلیط ان اف تی چیست؟ این بلیط ها در واقع به مانند بلیط های کاغذی و سنتی روشی برای ایجاد مجوز ورود به رویدادهای مختلف است. بلیط nft در مقایسه با روش سنتی فروش بلیط مزایای زیادی دارد.

برای مثال این بلیط ها از جعل و کلاهبرداری و فروش مجدد آن جلوگیری خواهند نمود. بلیط nft به برگزارکنندگان روید ها کمک خواهد کرد تا فروش بلیط را بسیار سریع و بی دردسر انجام دهند. برای ایجاد بلیط ان اف تی می توان تصویر بلیط را اسکن نمود تا قادر به انجام آن بود. پس از خرید بلیط توسط کاربران به آدرس کیف پول آن ها ارسال خواهند شد و می توانند از آن استفاده نمایند.

مهم ترین کاربرد های بلیط ان اف تی

حال در ادامه به بررسی مهم ترین کاربرد های بلیط nft برای برگزار کنندگان و مهمانان رویدادها می پردازیم. در ابتدا لازم است به بررسی کاربرد این بلیط ها برای برگزار کنندگان رویدادها بپردازیم.

 • تهیه بلیط های هنری: بلیط های کاغذی و سنتی بسیار ساده و محدود به نظر می رسند. همچنین هزینه تولید این گونه بلیط ها بالا است. اما بلیط های ان اف تی از نظر ظاهری و عملکردی محدودیت نخواهند داشت. برای مثال می توان بلیطی ساخت که شباهت به نقاشی یک کلیسا دارد یا مدل سه بعدی از ساختمان می باشد. همچنین می توان یک بلیط برای چندین رویداد ایجاد نمود.
 • به دست آوردن سود از فروش مجدد: برگزار کنندگان یک رویداد قادر خواهند بود برای کسانی که امکان فروش مجدد از کیف پول فعال شده باشد، بدون مشکل آن ها را مجددا به فروش برسانند. همچنین می توان در فروش مجدد خریدار قیمت پیشنهادی اش را پرداخت کرده و کارمزد برگزار کننده و هزینه های اضافی را فروشنده پرداخت کند.
 • محافظت برگزار کنندگان از رویداد های آنلاین: در صورتی که از ان اف تی ها استفاده شود مسئولان برگزاری می توانند به کمک فناوری بلاک چین از این رویداد ها حفاظت کنند. به کمک این فناوری مسئولان قادر خواهند بود تا میزان استفاده هر کاربر و آمار و دقیقه های بازدید آن ها را بررسی کنند. در نتیجه فرصت های جدیدی برای کسب درآمد و فروش از محتوا می توان ایجاد کرد‌.
 • سهولت در توزیع کردن بلیط: راحتی در فروش و توزیع بلیط ها به مشتریان از کاربرد های دیگر استفاده از بلیط ان اف تی برای برگزارکنندگان رویداد ها است. همچنین می توان ابن بلیط ها را به کمک کدهای qr برای مشتریان با استفاده اس ام اس یا پیام رسان ها ارسال نمود. این روش از جعل و کلاهبرداری برای فروش بلیط جلوگیری خواهد نمود.
 • احراز هویت ساده و بدون دردسر بلیط: سرویس های زیادی در دنیای بلاک چین وجود دارند که به احراز هویت و تایید اصالت بلیط کمک خواهند کرد.

حال می خواهیم به بررسی کاربرد این بلیط ها برای بازدید کنندگان رویدادها بپردازیم.

 • فروش بلیط ها به عنوان آیتم ها با امکان جمع آوری: ویژگی این بلیط ها کمک می کند تا به عنوان یک مجموعه از کارت ها، تمبر یا توکن مورد استفاده قرار بگیرد. فروش تصاویر، ویدیو ها، متون و انیمیشن ها در پلتفرم هایی مثل open sea، SandBox، نشان می دهد علاقه به این گونه آن اف تی ها بیشتر می باشد.
 • فروش مجدد بلیط nft در بازار ثانویه: امکان فروش مجدد برای رویداد هایی که امکان حضور در آن نیست با قیمت یکسان در بازار ثانویه وجود خواهد شد.
 • امنیت و حفظ حریم خصوصی: فناوری بلاک چین باعث امنیت بیشتر برای تراکنش بلیط های ان اف تی خواهد شد. به دلیل وجود رجیستری های توزیع شده هک کردن آن امکان پذیر نخواهد بود.
قیمت بلیط nft

قیمت بلیط nft چقدر است؟

در ادامه این سوال به وجود می آید که قیمت بلیط nft چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت قیمت این بلیط ها بستگی به محل و ویژگی های رویداد آن دارد و قیمت ثابتی نداشته و متغیر است.

فروش بلیط nft چگونه است؟

حال نوبت به بررسی این سوال می رسد که فروش بلیط nft چگونه است. به کمک بلاک چین برگزار کنندگان یک رویداد می توانند تعداد بلیط مورد نظر را ایجاد کرده و به روش سنتی در وب سایت خود به فروش برسانند. همچنین امکان کد هر چیزی مانند تصویر بلیط، شماره شناسه و روش تایید یا فروش در ان اف تی وجود خواهد داشت.

هنگام خرید بلیط ان اف تی توسط کاربران، این بلیط ها در کیف پول آن ها ذخیره می شود. کاربران می توانند بلیط های ان اف تی خود را اپلیکیشن کیف پول خود مدیریت کرده و یا به عنوان کلید ورودی برای خود استفاده کنند. پس از رویداد این بلیط ها نامعتبر خواهند شد اما در کیف پول وجود خواهند داشت.

مهم ترین مزایای فروش این بلیط ها کدامند؟

در این بخش لازم است تا به بررسی مزایای فروش بلیط به کمک ان اف تی ها بپردازیم. ترکیب فناوری بلاک چین و ان اف تی ها با حوزه فروش بلیط باعث ایجاد مزایای زیادی برای برگزار کنندگان و شرکت کنندگان رویداد ها شده است. در نتیجه باعث فروش بهتر و بیشتر خواهد شد. در ادامه برخی از مزایای فروش بلیط ان اف تی را بررسی خواهیم کرد.

 • پیشگیری از جعل و کلاهبرداری: استفاده از امکانات خدمات مبتنی بر بلاک چین باعث می شود مسئولان برگزاری رویداد ها و همچنین بازدید کنندگان آن از صحت و اعتبار یک بلیط آگاهی کسب کنند و از هر گونه جعل و تقلب در این زمینه جلوگیری شود.
 • بلیط nft با قابلیت برنامه ریزی: ان اف تی ها در واقع از الگوریتم کامپیوتری استفاده می کنند. در نتیجه بلیط های ان اف تی می توانند کدهای یکپارچه ای در زمینه تولید، انتقال یا فروش مجدد داشته باشند. همچنین ان اف تی ها قادر خواهند بود تا یک روش برای توزیع مجدد حق امتیاز در فروش اولیه یا مجدد بلیط ها داشته باشند. برگزار کنندگان یک رویداد می توانند با استفاده از روش کدنویسی توزیع سود هنگام فروش بلیط در بازار های ثانویه از سود فروش مجدد آن استفاده کنند. همچنین می توان قوانینی را ایجاد کرد که فروش مجدد بلیط ممنوع باشد و این بلیط های ان اف تی قابلیت انتقال یا فروش را نداشته باشند.
 •  کاهش هزینه بلیط: هزینه های صدور بلیط ان اف تی نسبت به روش فروش بلیط سنتی بسیار کمتر خواهد بود. زیرا کاهش هزینه بر تولید آن اثر خواهد گذاشت و می توان از اتریوم یا دیگر شبکه های بلاک چینی برای تولید رایگان استفاده کرد. همچنین نیاز به استفاده از روش هایی برای جلوگیری از تقلب نخواهید داشت.
 • تولید سریع بلیط: یکی دیگر از مزایایی که بلیط های ان اف تی دارد این است که در مدت زمان کوتاهی می توان تعداد زیادی بلیط را تولید کرده و در مقایسه با روش سنتی آن در زمان صرفه جویی زیادی خواهد شد.
 • اعتماد مشتری: استفاده از این بلیط باعث افزایش اعتماد مشتری خواهد شد و به فروش بیشتر کمک خواهد کرد.

مهم ترین دلایل برتری بلیط nft نسبت به بلیط سنتی

در این بخش به بررسی مهم ترین دلایل برتری بلیط nft نسبت به بلیط سنتی می پردازیم. برای این کار چند مورد از این دلایل را در ادامه بررسی می کنیم.

 • جلوگیری از جعل بلیط: این بلیط ها از جعل و کلاهبرداری و فروش مجدد آن جلوگیری خواهند نمود.
 • وجود پروتکلی برای مبادله: عدم استفاده از پروتکل فروش در روش سنتی بلیط فروشی باعث شده است تا خطر تقلب در بازار افزایش یافته و باعث کاهش نقدینگی در بازار شود. همچنین بدون پروتکل شناسایی بلیط های جعلی سخت خواهد بود.
 • اعتماد مشتری: بلیط nft به برگزارکنندگان رویداد ها کمک خواهد کرد تا فروش بلیط را بسیار سریع و بی دردسر انجام دهند و باعث اعتماد بیشتر مشتری و عدم کلاهبرداری می شود. همچنین قیمت کمتر بلیط ان اف تی نسبت به روش سنتی باعث جلب اعتماد کاربران شده است.

بلیط nft توسط چه کسانی استفاده می شود؟

در پاسخ به این سوال که بلیط nft توسط چه کسانی استفاده می شود؟ باید گفت رویداد های زیادی این بلیط ها برای فروش بلیط رویداد های خود استفاده نموده اند. اولین بار در سال 2018 بلیط جشنواره یک موسیقی به صورت ان اف تی به فروش رسید.

پس از چند سال از این اتفاق شاهد رشد و افزایش فروش بلیط های ان اف تی هستیم. رویداد های دیگری مانند Coachella ،Way Out West و Las Vegas Afterparty هم از این روش فروش بلیط استفاده کرده اند. همچنین نوازندگانی به نام های The Cool Kids، Pip و Steve Aoki از این بلیط ها برای اعتبار پشت صحنه خود استفاده کرده اند.

همچنین این بلیط ها توسط Kings of Leon برای پشتیبانی از آلبوم  When You See Yourself استفاده شده است. این مجموعه شامل سه ان اف تی می باشد که دو نوع اول دارای یک جلد آلبوم دیجیتال متحرک بوده و نوع سوم یک بلیط طلایی است که تعداد 18 مورد از آن برای فروش و حراج گذاشته شده است و 12 مورد باقی مانده برای فروش های بعدی قرار گرفته اند.

همچنین باشگاه دیناموکیف اکراین از این بلیط ها استفاده کرده و در سال 2021 حدود 300 بلیط را برای طرفدارن خود به اشتراک گذاشته اند.

آینده بلیط های ان اف تی چگونه رقم خواهد خورد؟

در پایان در پاسخ به این که آینده بلیط های ان اف تی چگونه رقم خواهد خورد؟ باید گفت با توجه به مزایا و مواردی که در بخش های مختلف مقاله عنوان کردیم، می توان آینده و پیشرفت خوبی را برای بلیط های ان اف تی متصور بود.

بیشتر بخوانید
دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.